PFR Nieruchomości S.A. podsumowuje 2021 rok

nowe osiedle na wynajem Wrocław ul.Kolejowa

Spółka PFR Nieruchomości  weszła w 2022 rok z ponad 4,6 tys. mieszkań na wynajem i kolejnym niemal 2,5 tys. w budowie. W zeszłym roku odbyły się nabory do przeszło 2 tys. mieszkań w 10 lokalizacjach – od Katowic przez Radom i Toruń po Nowy Targ. Łącznie wpłynęło około 12 tys. wniosków, co przełożyło się na średnio sześciu chętnych na jedno mieszkanie. 

PFR Nieruchomości S.A. odpowiada za rozwój dwóch funduszy oferujących mieszkania w formule najmu instytucjonalnego – Funduszu Mieszkań na Wynajem i Funduszu Mieszkań dla Rozwoju.  Obecnie posiada w swojej ofercie około 4,6 tysiąca mieszkań w ponad 30 lokalizacjach w całej Polsce. Są to zarówno inwestycje w największych metropoliach – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście czy Łodzi, a także miastach średnich takich jak Toruń, Radom, Wałbrzych czy Świdnik.

W 2021 ruszyły nabory do mieszkań powstających w 10 lokalizacjach. Pierwszą z nich był katowicki Nowy Nikiszowiec – największa do tej pory zrealizowana inwestycja PFR Nieruchomości obejmująca 513 mieszkań.

Mijający rok zdecydowanie należał do Nowego Nikiszowca. Osiedle znalazło się w prestiżowym gronie 20 rodzimych projektów nominowanych do nagrody im. Miesa van der Rohe – podkreśla Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.

Rekrutacje do mieszkań odbyły się też – między innymi – w Dębicy, Mińsku Mazowieckim, Radomiu czy Świdniku. W sumie zaoferowano ponad 2 tysiące mieszkań, do których zgłosiło się około 12 tysięcy chętnych.

Z absolutnie rekordowym zainteresowaniem mieliśmy do czynienia w miastach średniej wielkości – Świdniku i Radomiu, w których wpłynęło niemal dziesięć wniosków na jedno mieszkanie. To pokazuje, że także w takich lokalizacjach, najem instytucjonalny ma rację bytu i jest dobrym uzupełnieniem oferty deweloperskiej oraz zasobu tworzonego przez samorządy – mówi Wojciech Caruk. 

Wrocław, Zgorzelec czy Zamość to tylko niektóre spośród lokalizacji, w których trwa realizacja osiedli obejmujących 2,5 tysiąca mieszkań. Nowe projekty, których budowa ruszy w 2022 roku to osiedla przede wszystkich w dużych miastach z potencjałem rozwoju rynku najmu.

Planujemy rozwijać ofertę obu funduszy. W przypadku rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego będzie to następne pół tysiąca mieszkań w Katowicach, kolejne duże osiedle we Wrocławiu przy ul. Zatorskiej oraz nasz pierwszy projekt w Lublinie na blisko 400 mieszkań. Fundusz Mieszkań na Wynajem także zyska nowy projekt; w Nowym Centrum Łodzi, po sąsiedzku ze zrewitalizowanym dworcem Łódź Fabryczna. Kolejna inwestycja to nasza czwarta nieruchomość w Poznaniu; ponad 300 mieszkań przy ul. Śniadeckich w centrum miasta – zaznacza Wojciech Caruk.

W 2021 zostało zrealizowane toruńskie osiedle na 320 mieszkań przy ul. Okólnej. Montaż ośmiu czterokondygnacyjnych budynków trwał zaledwie 40 tygodni. Osiedle zostało zaprojektowane przez pracownię S.A.M.I Architekci i jest realizowane w technologii prefabrykacji betonowej przez poznańską firmę Pekabex. Prefabrykowane elementy przygotowywane są w fabrykach, a następnie montowane na placu budowy.

Nie będę ukrywał, że jestem wielkim entuzjastom prefabrykacji. Ma ona wiele zalet, z których największą jest tempo realizacji trudne do osiągnięcia na zwykłym placu budowy. Kolejną z nich jest kontrolowana jakość wykonania, która w przypadku budowania mieszkań na wynajem jest wyjątkowo ważna – podkreśla prezes PFR Nieruchomości S.A.

PFR Nieruchomości S.A. jest częścią Grupy Kapitałowej PFR wspierającej zrównoważony rozwój kraju poprzez realizację ważnych projektów inwestycyjnych. Spółka została powołana, by oferować profesjonalne wsparcie w zakresie inwestowania w projekty mieszkaniowe w całej Polsce. Realizuje inwestycje poszerzające polski rynek o mieszkania na wynajem, które stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt. Jest to propozycja zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją karierą zawodową, młodych rodzin, a także Polaków, którzy nie posiadają zdolności kredytowej lub po prostu nie są zainteresowani kupnem mieszkania.

 

Więcej informacji na:

www.nieruchomosci.pfr.pl

www.mplus.pl