W Katowicach powstanie integracyjny plac zabaw!

Integracyjny plac zabaw w Katowicach na osiedlu PFR Nieruchomości

Fundacja „Integracja” i PFR Nieruchomości rozstrzygnęły konkurs architektoniczny Inte-GRA na projekt dostępnego placu zabaw, który ma powstać przy ul. Korczaka w Katowicach. Poszukiwano pomysłu na miejsce, w którym bawić się, odpoczywać, uprawiać sport mogliby naprawdę wszyscy.

„Rysowaliśmy ten projekt na placu zabaw z naszymi dzieciakami. Była to świetna przygoda. Na razie robiliśmy to sami, ale mam nadzieję, że przy realizacji – wspólnie – będziemy mogli dojść do jeszcze lepszych rezultatów i powstanie coś z czego wszyscy będziemy mieli dużą frajdę!” – mówili Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik, Łukasz Kowalski, którzy zostali laureatami konkursu. Zwycięski projekt podbił serca oceniających dzięki zastosowaniu naturalnych i pełnych zieleni rozwiązań pobudzających wyobraźnię dzieci i dorosłych. Każda ze stref placu zabaw to inna „wyspa” dryfująca w morzu zieleni, a razem tworzą one „archipelag”. Nie możemy już doczekać się realizacji! Gratulujemy także wyróżnionym zespołom – Garden&Pleasure i Dastore.

Zwycięska praca zwróciła uwagę Kapituły nowatorskim podejściem do tematu międzypokoleniowej zabawy i integracji dzieci i dorosłych o różnym stopniu sprawności. Autorzy zaprojektowali przestrzeń w sposób niestandardowy, tj. bez użycia typowych sprzętów i zabawek. Abstrakcyjnie potraktowane przyrządy zabawowe i rekreacyjne tworzą przestrzeń inkluzywną; bez stygmatyzacji i podziału na osoby w pełni i mniej sprawne. Projektanci uwzględnili rekomendowane przez organizatorów strefowanie;  każda ze stref to inna „wyspa” dryfująca w morzu zieleni, a razem tworzą one „archipelag”.

Uwagę Członków Kapituły zwróciła także wrażliwość, z jaką potraktowany został kontekst przyrodniczy – wyposażenie placu zabaw tworzy spójną całość z otaczającą przyrodą. Wykorzystane materiały są naturalne: drewno, kamień, wiklina. Ważnymi elementami aranżacji są też różnorodne nasadzenia; krajobraz placu zabaw będzie zmieniał się wraz z porami roku, a także z upływającym czasem. Zaaranżowanie przestrzeni rekreacyjnej z poszanowaniem dla flory i fauny, a także z akceptacją zmian jakie w niej zachodzą, niesie za sobą ważne walory edukacyjne. Dziecko zaczyna rozumieć, że jest spójną i nierozerwalną częścią świata, który je otacza i jako człowiek, może mieć realny wpływ na jego stan i kondycję.

Co najistotniejsze, dzieci o różnym stopniu sprawności mogą bawić się wspólnie, na różne sposoby doświadczając przestrzeni. Wiklinowy labirynt-tunel na „wyspie tajemnic” może przemierzyć zarówno dziecko poruszające się na wózku, jak i pieszo, czy nawet czołgając się, albo pełzając. W „zagajniku” możemy się wyciszyć – znajdzie się tu miejsce i dla dzieci, i dla rodziców łaknących odpoczynku. Cała aranżacja tej wyspy to drzewa i elementy wykonane z drewna, naturalnego, nieoprawionego – także pociętych pniaków.

więcej>>

 

I miejsce – praca nr 20211:

Zespół projektowy w składzie: architekt Łukasz Stępnik, architekt krajobrazu Łukasz Kowalski, architektka Milena Trzcińska

20211_plansza1

20211_plansza2

20211_plansza3

20211_plansza4