Krótki przewodnik dla przyszłych Najemców

KTO MOŻE ZOSTAĆ NAJEMCĄ?

Najemcą może zostać każdy, kto:

  1. Posiada zdolność czynszową, czyli jest w stanie opłacać czynsz i rachunki,
  2. Ma „czystą kartę” w bazach typu: Krajowy Rejestr Długów (KRD) oraz BIG InfoMonitor.

Co to znaczy „mieć czystą kartę”? Jeżeli płacisz swoje zobowiązania na czas – np. nie spóźniasz się z ratą kredytową lub spłatą karty, regularnie płacisz alimenty, itp. – to twoja historia zapisana w KRD i BIG jest pozytywna. Oczywiście każdemu może się zdarzyć niewielkie spóźnienie, ale jeśli np. kilkukrotnie spóźniałeś się z ratą kredytową o ponad 90 dni lub figurujesz w KRD – nie będziemy mogli zaproponować ci najmu. W BIG zazwyczaj sprawdzamy twoją historię na ok. 2 lat wstecz, ale w uzasadnionych przypadkach może to być dłuższy okres.

  • KONIECZNIE PRZECZYTAJ OGŁOSZENIE O NABORZE: KLIKNIJ >>
  • SZCZEGÓŁOWE ZASADY NABORU OPUBLIKOWANE PRZEZ UM KATOWICE: KLIKNIJ >>
  • INFORMATOR DLA WNIOSKODAWCÓW O ZASADACH NABORU: POBIERZ >>
CZYM SĄ KRYTERIA PIERWSZEŃSTWA?

Umowy najmu podpisujemy w kolejności zgodnej z Listą Najemców. Na pierwszym miejscu tej listy znajdują się osoby, które uzyskały najwięcej punktów, a na końcu – osoby, które nie uzyskały żadnych punktów. A zatem: im wyższe miejsce zajmiesz na Liście Najemców, tym więcej mieszkań będziesz mieć do wyboru. Za co można otrzymać punkty? Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Katowice, premiowane będą osoby, które:

  • mieszkają z dzieckiem (10 pkt za każde dziecko)
  • mieszkają z seniorem powyżej 65 r.ż. (3 pkt)
  • mieszkają z osobą niepełnosprawną (4 pkt)
  • nie przekroczyły 40 roku życia (7 pkt)
  • rozliczyły się z fiskusem w Katowicach za ostatni rok podatkowy przed złożeniem wniosku (10 pkt, a jeśli w gosp. domowym jest więcej niż jeden taki podatnik – maksymalnie 20 pkt)
  • nie są właścicielami mieszkania / domu (6 pkt)
  • nadal mają starą, PRL-owską książeczkę mieszkaniową (2 pkt)

Szczegóły znajdziesz w uchwale: pobierz plik uchwały >>

JAK PRZEBIEGA NABÓR NAJEMCÓW?

Nabór odbędzie się w dniach: 28 stycznia – 17 lutego 2025 r.  W tym okresie:

  1. Złóż wniosek o najem. Zrobisz to przez internet. Złóż wniosek >>
  2. Dostarcz dokumenty do UM Katowice. Poprosimy cię o:
  • dokumenty do weryfikacji czynszowej, czyli przede wszystkim: zaświadczenia o dochodach oraz upoważnienia do sprawdzenia twojej historii w bazach typu KRD i BIG InfoMonitor.
  • dokumenty potwierdzające, że spełniasz kryteria pierwszeństwa (oczywiście tylko w przypadku, jeżeli je spełniasz! pamiętaj, że aby zostać najemcą nie musisz spełniać żadnego z tych kryteriów)

Zasady naboru oraz listę wymaganych dokumentów znajdziesz w informatorze: POBIERZ INFORMATOR >>

JAK SPRAWDZĘ, CZY JESTEM NA LIŚCIE NAJEMCÓW?

Maksymalnie do końca kwietnia br. sprawdzimy wszystkie dokumenty i opublikujemy Listę Najemców. Znajdziesz ją m.in. na tej stronie, oczywiście w zanonimizowanej formie (znajdzie się tam tylko numer wniosku i liczba otrzymanych punktów).

JAKIE SĄ DALSZE KROKI?
  1. Wszystkie osoby z Listy Najemców otrzymają od nas zaproszenie do wyboru mieszkania i podpisania umowy najmu. Otrzymasz też e-mailem wzór umowy najmu.
  2. Pierwszą selekcję mieszkań zrobisz przez internet. Wyślemy ci link do platformy, w której: obejrzysz mieszkania w 3D, sprawdzisz ich koszt, a także wybierzesz się na wirtualny spacer po osiedlu. Platforma pokaże ci tylko ten typ mieszkania, który zaznaczyłeś we wniosku o najem (M1, M2, M3, M4) i tylko te oferty, na które masz zdolność czynszową.
  3. Podczas wizyty na osiedlu obejrzysz 3 mieszkania ze swojej listy i zdecydujesz, na które z nich chcesz podpisać umowę.
  4. Po wybraniu mieszkania wpłacisz kaucję oraz udasz się do notariusza, gdzie podpiszesz odpowiednie oświadczenia.
  5. Po spełnieniu tych warunków otrzymasz klucze do mieszkania.
NAJWAŻNIEJSZE WARUNKI NAJMU
  • Umowę zawierasz na 24 miesiące. Potem możesz ją przedłużać: za każdym razem o 2-letni okres. Jest to umowa o najem instytucjonalny. W tej inwestycji nie planujemy możliwości wykupu lokali.
  • Opłaty mieszkaniowe składają się z: czynszu, opłaty eksploatacyjnej (jest to koszt utrzymania części wspólnych osiedla) oraz własnych rachunków (każde mieszkanie ma liczniki). Od czynszu odejmowane są dopłaty z programu Mieszkanie na Start. Sprawdź koszty najmu >>
  • Kaucja to 2-krotność czynszu najmu.
  • Wszystkie mieszkania będą świeżo wykończone (podłogi, glazura, terakota, pomalowane ściany, w pełni gotowa łazienka).
  • Mieszkania w III etapie będą nie tylko wykończone, ale również wyposażone w zabudowę kuchenną, AGD i meble ruchome. Ten etap będzie dostępny nieco później: w III kw. 2025 r.

KRÓTKI PRZEWODNIK PO INWESTYCJI >>

KTO OTRZYMA DOPŁATĘ DO CZYNSZU?

Są dwa główne kryteria, które trzeba spełniać, aby otrzymać dopłatę: brak własnego mieszkania i limit zarobków. Te limity są dość wysokie. Jeżeli jesteś singlem, możesz zarobić netto (na rękę) tyle, ile wynosi średnie wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej za poprzedni rok. Dotychczas było to 7155 zł, ale niebawem ta kwota się zmieni, ponieważ GUS ogłosi dane za 2023 r. Jeżeli mieszkacie we dwójkę, limit rośnie o 40%. Jeżeli we trójkę: o 80%, a we czwórkę o 120%. Rodzice z trójką dzieci mogą mieć aż 160% więcej, a rodzina sześcioosobowa – trzykrotność średniego wynagrodzenia.

Natomiast wysokość dopłaty zależy od: metrażu mieszkania i liczby najemców. W uproszczeniu: im większe mieszkanie i im więcej osób – tym wyższa dopłata. Na osiedlu Katowice / Korczaka dopłata wyniesie: od ok. 220 do blisko 900 zł miesięcznie.

Jeżeli masz pytania, zapraszamy do skorzystania z Infolinii: 22 703 43 49, e-mail: [email protected]