KTO MOŻE ZOSTAĆ NAJEMCĄ?
Najemcą może zostać każdy, kto:
- Posiada zdolność czynszową, czyli jest w stanie opłacać czynsz i rachunki,
- Ma „czystą kartę” w bazach typu: Krajowy Rejestr Długów (KRD) oraz BIG InfoMonitor.
Co to znaczy „mieć czystą kartę”? Jeżeli płacisz swoje zobowiązania na czas – np. nie spóźniasz się z ratą kredytową lub spłatą karty, regularnie płacisz alimenty, itp. – to twoja historia zapisana w KRD i BIG jest pozytywna. Oczywiście każdemu może się zdarzyć niewielkie spóźnienie, ale jeśli np. kilkukrotnie spóźniałeś się z ratą kredytową o ponad 90 dni lub figurujesz w KRD – nie będziemy mogli zaproponować ci najmu. W BIG zazwyczaj sprawdzamy twoją historię na ok. 2 lat wstecz, ale w uzasadnionych przypadkach może to być dłuższy okres.
- KONIECZNIE PRZECZYTAJ OGŁOSZENIE O NABORZE: KLIKNIJ >>
- SZCZEGÓŁOWE ZASADY NABORU OPUBLIKOWANE PRZEZ UM KATOWICE: KLIKNIJ >>
- INFORMATOR DLA WNIOSKODAWCÓW O ZASADACH NABORU: POBIERZ >>
CZYM SĄ KRYTERIA PIERWSZEŃSTWA?
Umowy najmu podpisujemy w kolejności zgodnej z Listą Najemców. Na pierwszym miejscu tej listy znajdują się osoby, które uzyskały najwięcej punktów, a na końcu – osoby, które nie uzyskały żadnych punktów. A zatem: im wyższe miejsce zajmiesz na Liście Najemców, tym więcej mieszkań będziesz mieć do wyboru. Za co można otrzymać punkty? Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Katowice, premiowane będą osoby, które:
- mieszkają z dzieckiem (10 pkt za każde dziecko)
- mieszkają z seniorem powyżej 65 r.ż. (3 pkt)
- mieszkają z osobą niepełnosprawną (4 pkt)
- nie przekroczyły 40 roku życia (7 pkt)
- rozliczyły się z fiskusem w Katowicach za ostatni rok podatkowy przed złożeniem wniosku (10 pkt, a jeśli w gosp. domowym jest więcej niż jeden taki podatnik – maksymalnie 20 pkt)
- nie są właścicielami mieszkania / domu (6 pkt)
- nadal mają starą, PRL-owską książeczkę mieszkaniową (2 pkt)
Szczegóły znajdziesz w uchwale: pobierz plik uchwały >>
JAK PRZEBIEGA NABÓR NAJEMCÓW?
Nabór odbędzie się w dniach: 28 stycznia – 17 lutego 2025 r. W tym okresie:
- Złóż wniosek o najem. Zrobisz to przez internet. Złóż wniosek >>
- Dostarcz dokumenty do UM Katowice. Poprosimy cię o:
- dokumenty do weryfikacji czynszowej, czyli przede wszystkim: zaświadczenia o dochodach oraz upoważnienia do sprawdzenia twojej historii w bazach typu KRD i BIG InfoMonitor.
- dokumenty potwierdzające, że spełniasz kryteria pierwszeństwa (oczywiście tylko w przypadku, jeżeli je spełniasz! pamiętaj, że aby zostać najemcą nie musisz spełniać żadnego z tych kryteriów)
Zasady naboru oraz listę wymaganych dokumentów znajdziesz w informatorze: POBIERZ INFORMATOR >>
JAK SPRAWDZĘ, CZY JESTEM NA LIŚCIE NAJEMCÓW?
Maksymalnie do końca kwietnia br. sprawdzimy wszystkie dokumenty i opublikujemy Listę Najemców. Znajdziesz ją m.in. na tej stronie, oczywiście w zanonimizowanej formie (znajdzie się tam tylko numer wniosku i liczba otrzymanych punktów).
JAKIE SĄ DALSZE KROKI?
- Wszystkie osoby z Listy Najemców otrzymają od nas zaproszenie do wyboru mieszkania i podpisania umowy najmu. Otrzymasz też e-mailem wzór umowy najmu.
- Pierwszą selekcję mieszkań zrobisz przez internet. Wyślemy ci link do platformy, w której: obejrzysz mieszkania w 3D, sprawdzisz ich koszt, a także wybierzesz się na wirtualny spacer po osiedlu. Platforma pokaże ci tylko ten typ mieszkania, który zaznaczyłeś we wniosku o najem (M1, M2, M3, M4) i tylko te oferty, na które masz zdolność czynszową.
- Podczas wizyty na osiedlu obejrzysz 3 mieszkania ze swojej listy i zdecydujesz, na które z nich chcesz podpisać umowę.
- Po wybraniu mieszkania wpłacisz kaucję oraz udasz się do notariusza, gdzie podpiszesz odpowiednie oświadczenia.
- Po spełnieniu tych warunków otrzymasz klucze do mieszkania.
NAJWAŻNIEJSZE WARUNKI NAJMU
- Umowę zawierasz na 24 miesiące. Potem możesz ją przedłużać: za każdym razem o 2-letni okres. Jest to umowa o najem instytucjonalny. W tej inwestycji nie planujemy możliwości wykupu lokali.
- Opłaty mieszkaniowe składają się z: czynszu, opłaty eksploatacyjnej (jest to koszt utrzymania części wspólnych osiedla) oraz własnych rachunków (każde mieszkanie ma liczniki). Od czynszu odejmowane są dopłaty z programu Mieszkanie na Start. Sprawdź koszty najmu >>
- Kaucja to 2-krotność czynszu najmu.
- Wszystkie mieszkania będą świeżo wykończone (podłogi, glazura, terakota, pomalowane ściany, w pełni gotowa łazienka).
- Mieszkania w III etapie będą nie tylko wykończone, ale również wyposażone w zabudowę kuchenną, AGD i meble ruchome. Ten etap będzie dostępny nieco później: w III kw. 2025 r.
KRÓTKI PRZEWODNIK PO INWESTYCJI >>
KTO OTRZYMA DOPŁATĘ DO CZYNSZU?
Są dwa główne kryteria, które trzeba spełniać, aby otrzymać dopłatę: brak własnego mieszkania i limit zarobków. Te limity są dość wysokie. Jeżeli jesteś singlem, możesz zarobić netto (na rękę) tyle, ile wynosi średnie wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej za poprzedni rok. Dotychczas było to 7155 zł, ale niebawem ta kwota się zmieni, ponieważ GUS ogłosi dane za 2023 r. Jeżeli mieszkacie we dwójkę, limit rośnie o 40%. Jeżeli we trójkę: o 80%, a we czwórkę o 120%. Rodzice z trójką dzieci mogą mieć aż 160% więcej, a rodzina sześcioosobowa – trzykrotność średniego wynagrodzenia.
Natomiast wysokość dopłaty zależy od: metrażu mieszkania i liczby najemców. W uproszczeniu: im większe mieszkanie i im więcej osób – tym wyższa dopłata. Na osiedlu Katowice / Korczaka dopłata wyniesie: od ok. 220 do blisko 900 zł miesięcznie.
Jeżeli masz pytania, zapraszamy do skorzystania z Infolinii: 22 703 43 49, e-mail: [email protected]