Kto ma pierwszeństwo?

falka PFR Nieruchomości

To samorządy lokalne decydują o tym, komu w pierwszej kolejności wręczyć klucze do mieszkania, np. młodym małżeństwom, seniorom, wielodzietnym rodzinom, niepełnosprawnym… Uwaga! Jeżeli nie spełniasz żadnego z tych kryteriów, nadal możesz ubiegać się o mieszkanie! Czy wystarczy uzyskać wysoką punktację, aby otrzymać mieszkanie? Nie. Jeszcze trzeba mieć tzw. zdolność czynszową (możliwość opłacenia czynszu i rachunków). Pamiętaj, że dochody to nie tylko zarobki; to także świadczenia typu 500+.

Jak przebiega nabór?

zasady najmu mieszkania na wynajem

Etap 1

W tym etapie: wypełniasz wniosek przez internet (link do wniosku będzie na tej stronie) oraz dostarczasz do Urzędu Miasta dokumenty potwierdzające, że spełniasz kryteria pierwszeństwa. Uwaga! Nawet jeżeli nie spełniasz żadnego z tych kryteriów, nadal możesz się starać o mieszkanie.

zasady najmu mieszkania na wynajem

Etap 2

Badanie zdolności czynszowej. Nie jest konieczne, jeżeli zadeklarujesz, że po podpisaniu umowy najmu wpłacisz 6-miesięczną kaucję. W tym przypadku składasz tylko oświadczenia o dochodach i zobowiązaniach. Na tym etapie sprawdzamy również, czy nie masz żadnych zaległych (przeterminowanych) zadłużeń – to badanie jest obowiązkowe dla wszystkich.

Ile kosztuje najem?